نورپردازی

بررسی تحلیلی نورپردازی برج ایفل

نورپردازی برج ایفل به وسیله چراغ های بخار سدیم کهربایی (نارنجی) رنگ

نورپردازی برج ایفل به وسیله چراغ های بخار سدیم کهربایی (نارنجی) رنگ

به جرات می توان گفت که نورپردازی برج ایفل ، یکی از زیباترین نورپردازی ها در سطح جهان است.

این طرح نورپردازی علی رغم سادگی دارای تاثیر روانی بسیار مثبتی بر بیننده است ، و تضاد زیبای رنگ کهربایی و نارنجی آن با آسمان نیلی رنگ شب ، چشم بیننده را به خود جذب می کند.

سادگی و بی آلایشی رنگ کهربایی که در ترکیب با فلز بی روح به آن گرمایی درونی و جذب کننده القاء می کند در تضاد با رنگ سرد آسمان شب باعث می شود که بیننده چشم ها را بر فضای اطراف بسته و مجذوب گرمای وصف ناپذیر این سازه آهنی شود.گرمای رنگ کهربایی به حدی است که گویی مسیرهایی از انرژی در کالبد این برج فلزی دمیده شده است.

سابقه نورپرازی برج ایفل به این شکل به سال ۱۹۸۵ بر می گردد.در سی و یکم دسامبر ۱۹۸۵ پیر بیدو (Pierre Bideau) از طرحی پرده برداری کرد که به وسیله ۳۳۶ عدد پروژکتور بخار سدیم پر فشار به رنگ کهربایی (نارنجی-زرد) نورپردازی شده بود.

این نوع از نورپردازی که موفقیت همه جانبه بین المللی را در پی داشت ، یک آغاز برای احیای نمای شب و نورپردازی نمادها در پاریس و شهرهای فرانسه و به تبع آن جهان شد.

شعاع های نوری که از پایین به سمت بالا تابیده می شوند برج ایفل را از درون ساختار خور روشن می کنند.از زمانی که ۱۲۹۰ پروژکتور پیشین که برج را از بیرون روشن می کردند با این منابع نوری جایگزین شدند ، بدنه زیبا و فوق العاده این نماد  و محیط هایی که توسط بازدید کنندگان شبانگاهی  بازدید می شدند را برجسته و روشن می کردند.این نورپردازی علاوه بر بهبود زیبایی ساختمان  باعث بهبود امنیت محیط اطراف برج نیز شده است.

این پروژکتورها زیر ۱۰ دقیقه روشن می شدند (به علت این که منابع نوری بخار سدیم با تاخیر روشن می شوند.

در سال ۲۰۰۴ این پروژکتورها با پروژکتورهایی با توان ۶۰۰ وات جایگزین شدند (مصرف توان قبلی این پروژکتورها ۱۰۰۰ وات بود). به بیان دیگر حدود ۴۰% از مصرف انرژی این نورپردازی کاسته شد.نور خروجی بهبود یافته آن ها همان زیبایی و ظاهر کلی را حفظ کرده بود.

در سال ۲۰۰۷ ، ۳۳۶ منبع نور جایگزین شدند.

فانوس و نور چشمک زن به منظور “شمارش معکوس برای سال ۲۰۰۰”

نورپردازی برج ایفل به شکل فانوس و سوسو زننده

نورپردازی برج ایفل به شکل فانوس و سوسوی نور

۳۱ ام دسامبر سال ۱۹۹۹ ، هنگام فرارسیدن نیمه شب ، تمام جهان فانوس و چشمک زن برج را مشاهده کردند 

نورپردازی برج ایفل به شکل فانوس و سوسو زننده

نورپردازی برج ایفل به شکل فانوس و سوسو زننده

فانوس دو اشعه نور با پرتاب نور ۸۰ کیلومتر را ساطع می کند، که ناشی از ۴ پروژکتور دریایی موتورایز است.این پروژکتور ها به وسیله برنامه های کامپیوتری به صورت اتوماتیک هدایت می شوند.با توجه به چرخش ۹۰ درجه ای آن ها آ این پروژکتور ها جوری هماهنگ شده اند که در دو محور ضربدری دو پرتو نور را به صورت ۳۶۰ درجه ارسال نمایند.

لامپ های زنون ۶۰۰۰ وات با طول عمر حدودی ۱۲۰۰ ساعتبرای این منظور به کار گرفته شده اند.لامپ ها به منظور کاهش دمای اضافی خنک می شوند و یک سیستم گرمایش نیز به منظور جلوگیری از کاهش دما زیر ۰ درجه سانتیگراد به هنگام خاموش بودن سیستم در نظر گرفته شده است.

این فانوس تصویر برج گوستاو ایفل را به عنوان یک سمبل برجسته و جهانی در ذهن ها تقویت می کند

چراغ های چشمک زن بر روی نورپردازی طلائی این برج خودنمایی می کنند.حدود ۲۰،۰۰۰ منبع نوری (۵۰۰۰ منبع نوری در هر وجه) به صورت متوسط در هر ساعت ۵ دقیقه برج را تا ساعت ۱ نیمه شب روشن می کنند.

برای کامل شدن نمایش ، نورپردازی طلایی خاموش می شود و فقط نورهای چشمک زن روشن می شود.۵ دقیقه رویایی که هرگز پیش از آن دیده نشده بود،۵ دقیقه نفس گیر!

نورپردازی درخشان اجرا شده در سال ۲۰۰۰ زیاد پا برجا نماند و در سال ۲۰۰۳ با نورپردازی دیگری جایگزین شد که هنوز تا مدت ۱۰ سال پابرجا مانده است.

 شیوه ی اجرای نورپردازی این برج به اندازه خود نورپردازی آن جالب توجه است ! :

  • ۲۵ کوه نورد به مدت ۵ ماه جهت نورپردازی این برج مورد استفاده قرار گرفتند
  • ۲۰،۰۰۰ لامپ مخصوص (۵۰۰۰ لامپ در هر طرف) در یک زمان به برج نصب شدند.
  • ۴۰ کیلومتر نور رشته ای و کابل در آن کار شده است.
  • ۴۰،۰۰۰ اتصال و ۸۰،۰۰۰ قطعه فلزی متفاوت به وزن کلی ۶۰ تن
  • ۲۳۰ عدد تجهیزات نورپردازی و باکس های الکتریکی
  • ۱۰،۰۰۰ متر مربع شبکه محافظ
  • ۱۲۰ کیلووات انرژی
  • بودجه نهایی پروژه : ۴ ملییون و ۵۵۰ هزار یورو (حدود ۱۵۵ میلیارد ریال در این لحظه)

نمای پایین نورپردازی برج ایفل پاریس

نمای پایین نورپردازی برج ایفل پاریس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *