ماژول تابلو روان
ماژول تابلو روان
ماژول تابلو روان

ماژول تابلو روان چیست؟

سطح نمایشگر یک تابلو LED از تکه هایی تشکیل شده است که به این تکه ها ماژول تابلو روان گفته می شود و در واقع از کنار هم قرار گرفتن این تکه ها، سطح نمایشگر تابلو روان LED ساخته می شود و به علت اینکه قابل تعویض و جایگزینی مجدد هستند به آنها ماژول می گوییم زیرا در امور کامپیوتر و علم الکترونیک به اجزایی که قابلیت جدا شدن و پیوند خوردن مجدد را دارند به اصطلاح ماژول گفته می شود.

ماژول های تابلو روان معمولا از لحاظ رنگهایی که تولید می کنند به ۳ دسته تقسیم می شوند :

۱-    ماژول تک رنگ تابلو روان LED : این نوع ماژول ها فقط یک رنگ تولید می کند .(قرمز ، سبز وسفید،زرد و…)

۲-    ماژول سه رنگ تابلو روان : در این نوع ماژول ها در هر نقطه بجای یک چراغ LED از دو چراغ LED استفاده می شود. بعضی از ترکیب دو چراغ LED قرمز و سبز بعضی دیگر بصورت ترکیب دو چراغ LED قرمز و آبی می باشند.

۳-    ماژول های هفت رنگ و فول کالر (تمام رنگ ): در این ماژول ها از ترکیب سه رنگ آبی ،  قرمز و سبز در واقع ایجاد طیف نور ترکیبی از هر سه چراغ طیف های مختلفی از نور ها ایجاد می شود که می تواند متناسب با تراکم چیپ ها تا ۱۶ میلیون رنگ تولید کند.

مشخصه دیگری که در مورد ماژول ال ای دی حائزاهمیت است دات پیچ Pixel Pitch ماژولLED می باشد.دات پیچ فاصله مرکز تا مرکز پیکسل های ماژول است و معمولا بر حسب میلی متر بیان می شود.به عنوان مثال  P10 نشان دهنده ی ماژولی است که فاصله بین مرکز تا مرکز دو پیکسل مجاور آن ۱۰ میلی متر است.هر قدر دات پیچ ماژول کوچکتر باشد تعداد ال ای دی بیشتری در بلوک ماژول با ابعاد مشخص به کار رفته و  کیفیت تصویرنمایش داده شده بالاتر می رود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *