طراحی نور پردازی

کنیسه میدان لینکلن نیویورک مفتخر به جایزه “نورافشانی” (Radiance)  از IALD (انجمن بین المللی طراحان نورپردازی) شد.

شرکت طراحی نورپردازی تیلوتسون با نورپردازی به فضای مقدس داخل شهر (کنیسه میدان لینکولن) که دیگر هیچ وقت به خواب نخواهد رفت ادای احترام کرد.

۲۸ آوریل ، سن دیگو | ستارگان حرفه ی نورپردازی در روز ۲۷ آوریل در موزه هوا و فضای سن دیگو جمع شدند تا به منتخبین ۳۳ مین مسابقات سالانه طراحی نورپردازی بین المللی انجمن بین المللی طراحان نورپردازی احترام بگذارند.۱۷ پروژه از ۸ کشور معرفی شدند که شامل فضاهای مذهبی ، بناهای یابود ، نما ها و حتی ایستگاه های گاز بودند. طراحان نورپردازی منتخب مجموعا تعدادی از خلاقانه ترین و امیدبخش ترین فعالیت های طراحی نورپردازی را در دنیای طراحی نورپردازی معمارانه بازنمایی کردند.

طراحی نور پردازی
طراحی نور پردازی

برنده ای که بیشترین امتیاز را در تمامی گروه ها داشته باشد، علاوه بر دریافت نشان فوق العاده برای طراحی نورپردازی خود ، نشان “نورافشانی” را نیز برای برتری طرح نورپردازی خود دریافت می نماید.شرکت طراحی نورپردازی تیلوتسون این افتخار را برای اولین بار به دست آورد.این جایزه توسط خانم الن سیرز Ellen Sears برای طراحی نورپردازی کنیسه میدان لینکلن امریکا دریافت شد.

پنج روبان شیشه ای مواج نماد پنج دفتر بازشده طومار تورات هستند ، که نمای شرقی کنیسه ی میدان لینکلن را تشکیل می دهند و به به بازدیدکنندگان این عبادتگاه برجسته در قلب منهتن خوش آمدگویی می کند.

نورپردازی نمای بیرونی کنیسه میدان لینکولن-پنج روبان-نماد پنج دفتر تورات

نورپردازی نمای بیرونی کنیسه میدان لینکولن-پنج روبان-نماد پنج دفتر تورات
منبع

تعدادی چراغ LED خطی بر پروفیل های بالا و پایین هر نمای شیشه ای نصب شده که که تارهای عمودی بافته شده و چین دار برونزی رنگ و همچنین الگوی شیشه ای نیمه شفاف داخلی را نورپردازی می کند.این نورپردازی فضای خصوصی عبادت کنندگان را در کنیسه حفظ می کند،در صورتی که نمایی کمی مات و زیبا را جهت زیبایی فضای داخلی ایجاد می کند. یک صفحه دیفیوزر آکرلیک از LED ها محافظت می کند و سیم بندی برای بیش از ۵۰۰ چراغ به صورت افقی درون بروفیل های باریک قرارداده شده و به ۵۰ درایور درون سقف کاذب کنار فضاهای شمالی و جنوبی متصل شده است.

نورپردازی فضای نیمه شفاف پشت پنجره-نمای خارجی

نورپردازی فضای نیمه شفاف پشت پنجره-نمای خارجی
منبع

نورپردازی فضای پشت پنجره-نمای داخلی-طراحی نورپردازی منتخب کنیسه میدان لینکلن

نورپردازی فضای پشت پنجره-نمای داخلی
منبع

یکی از  داوران : “پروژه نمایش همکاری تمام مشاورین طراحی است”. “نورپردازی تجربه قضای امیدبخش ، شاعرانه و متعال رو تقویت می کنه و یک ترکیب فوق العاده از انواع چراغ ها رو به رخ می کشه”.

درون کنیسه ، نورپردازی شیشه متخلخل و لایه داخلی بافته شده و فواصل شیشه ای یک پس زمینه از کشتی را تولید می کند.۶۱۳ عدد چراغ سقفی با قطره ۷/۴ اینچ درون سقف کمی برآمده کنیسه ،مفهوم ۶۱۳ دستور تورات را در بر دارد و فضایی ستاره مانند را خلف می کند که القا کننده آسمان صحرا است.

روشنایی نمای داخلی-طراحی نورپردازی منتخب کنیسه میدان لینکلن

روشنایی فضای داخلی کنیسه میدان لینکولن-۶۱۳ عدد چراغ سقفی نماد ۶۱۳ دستور تورات
منبع

یکی دیگر از داوران گفت:”در این پروژه جزئیات به خوبی نورپردازی و روشن می شوند و ترکیب خوبی از افکت های مختلف نورپردازی و همچنین مفهومی قوی که انتخاب هر یک از افکت های نورپردازی را منطقی می کند ارائه شده است.” و “هیچ چیز اغراق آمیز و بیش از حد نیست”.

چراغ های سقفی این عبادتگاه به گونه ای جایگذاری شده اند که بتوان مقادیر متفاوتی از نور را برای عرشه،سکوی خطابه و نیم کت ها و راهرو ها را برای مناسب های خاص تامین کرد. صندلی های شعاعی، با دیوار های زاویه دار از جنس پنل های آکوستیک محاصره شدند، که سمبل ساختامان خیمه های قدیم است. منابع نور ال ای دی LED جایگذاری شده در دیوار که مات کننده هایی از جنس رزین دارند نوری ملایم را روی پنل های چوبی نورپردازی می کنند تا فرم را مورد تاکید قرار دهند.

نورپردازی دیوارهای داخلی کنیسه میدان لینکولن-طراحی نورپردازی منتخب کنیسه میدان لینکلن

نورپردازی دیوارهای داخلی کنیسه میدان لینکولن
منبع

مربوط کردن فضای داخلی و بیرونی توسط نماهای شیشه ای نورپردازی شده فضایی مهیج و فعال برای این محیط ها خلق می کند.یکی از داوران با نهایت اشتیاق نورپردازی را وصف می کند: “زیبا،اصیل،آرام،گرم و راحت” که در ستایش دقت تیم نورپردازی گفته شد. شرکت طراحی نورپردازی تیلوتسون توسط مفهومی نمادین که تبدیل به اجرای نورپردازی بدون نقص شده فضایی روشن و مقدس در شهر خلق کرده که هرگز نمی خوابد.

ترجمه آزاد از خبر منتشر شده در وب سایت انجمن طراحان نورپردازی بین المللی.

به زودی نقد ،تحلیل و مقایسه ای در خصوص این پروژه موفق طراحی نورپردازی با پروژه ی موفق طراحی نورپردازی چند سال گذشته شاهد خواهید بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *